انواع چوب ترمو و هزینه آن

انواع مختلف چوب ترمو مانند چوب درخت کاج، نوئل، ون و ایروکو در بازار عرضه می شود. که برای محافظت از این چوب در مقابل اشعه ماوراء بنفشِ خورشید و همچنین زیبایی چوب ترموود، پوششی از واکس با پایه رنگ آبی، لاک الکل، رنگ یا روغن بر روی آن اعمال می‌شود.

این کار موجب می‌شود تا نگهداری از این چوب راحت تر شود. همانطور که اشاره‌ای داشتیم ترموودها در حالت کلی به دو دسته نرم چوب و سخت چوب تقسیم می‌شود:

نصب چوب ترموود با چوب معمولی تفاوت‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن مقاوت بالای آن در مقایسه با چوب معمولی است و عمدتا این کار برای افزایش مقاوت چوب در برابر عوامل محیطی انجام می‌شود و این کار با اعمال گرمای بالا انجام می‌شود.

انواع چوب ترمو

سخت چوب ترموود

بر خلاف نرم چوب ترموود، نوع سخت چوب آن دانسیته یا چگالی بیشتری دارد و اغلب نجارها ترجیح می‌دهند با چوب سخت کار کنند. اغلب مبلمان‌هایی که به شدت چشم‌ گیر هستند از این نوع چوب‌ها ساخته می‌شوند چرا که تنوع رنگ و بافت و الگوهای رگه‌ها در این نوع چوب بسیار زیاد است.

سخت چوب ترموود مربوط به درختان پهن برگ می‌شود که معروف‌ترین نوع آن چوب ون یا اش است که در زمستان برگ‌های آن ریخته و مجددا در بهار برگ‌های جدید شروع به رشد می‌کند.

انواع دیگر درختان سخت چوب عبارتند از: چوب گردو، صنوبر،بلوط، افرا، ماهون، گیلاس ، زبان گنجشک و غیره. قیمت ترموود از نوع سخت چوب بیشتر از نوع نرم چوب است و برای خرید ترموودهای سخت از این نوع باید هزینه زیادی پرداخت شود که محصولی که در نتیجه این فرآیند به دست می‌آید می‌تواند خیلی گران قیمت باشد.

به همین دلیل هم سخت چوب به دلیل قیمت بالا و وزن زیادی که دارد در مقایسه با نرم چوب کمتر در ترموود نما به کار می‌رود. اما نصب چوب ترموود از نوع سخت چوب برای کف سازی اماکن پرتردد به دلیل مقاومت بالای آنها گزینه بسیار مناسبی است.

نرم چوب ترموود

از دیگر انواع چوب ترمو نرم چوب ترموود است. شاید احساس کنید که این نوع چوب کمی ضعیف‌تر و شکننده‌تر از انواع دیگر خود است. اما اینطور نیست بلکه نرم این چوب دارای دانسیته یا چگالی کمتر یا همان فاصله مولکولی کمتری است و چون گره‌های مرکزی ندارد دارای بافت خاص و زیبایی است.

نرم چوب به دلیل سبک‌تر بودن و بافت زیبایی که دارند گزینه مناسبی برای ترموود نما هستند. در واقع نمای چوبی ترموودها عمدتا از نرم چوب‌ها ساخته می‌شود.

تفاوت اصلی نرم چوب و سخت چوب در چگونگی به وجود آمدن آنها است. چوب نرم عمدتا از درختانی سوزنی برگ مانند سرو و صنوبر و کاج به دست می‌آید که به آنها درختان همیشه بهار هم می‌گویند. چرا که در فصل سرد سال برگ خود را از دست نمی‌دهند و پوشش همیشه سبزی دارند که در تمام سال وجود دارد.

رنگ چوب این درختان زرد مایل به قرمز است و بهترین نوع آنها در جهان درختان کاج فنلاند است. با توجه به رشد سریع درختان از خانواده کاج چوبی که نرم چوب ها از این نوع درختان به دست می‌آیند به مراتب ارزانتر از انواع دیگر آن است.

ترموودها در انواع مختلف چوب مانند چوب درخت کاج، نوئل، ون و ایروکو در بازار عرضه می شود. برای محافظت از این چوب در مقابل اشعه ماوراء بنفشِ خورشید و همچنین زیبایی چوب ترموود، پوششی از واکس با پایه رنگ آبی، لاک الکل، رنگ یا روغن بر روی آن اعمال می‌شود. این کار موجب می‌شود تا نگهداری از این چوب راحت تر شود.

0 0 امتیاز
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد داخلی
نمایش تمام دیدگاه ها